A pressure is required to maintain a 0.12 M CO, concentration in, Calculate the
ID: 1068837 • Letter: A
Question
A pressure is required to maintain a 0.12 M CO, concentration in, Calculate the Henry's Law constant for CO, How many moles of KF are contained in 347 g of water in a 0.175 m K.F solution At a given temperature the vapor pressures of benzene and toluene are 183 mm Hg and 59.2 mm Hg. respectively. Calculate the total vapor pressure over a solution of benzene and toluene. Calculate the boiling point of a solution of 500.0 g of ethylene glycol (CiH) (Molar mass: 62.07 g/mol) dissolved in 500.0 g of water can be used as a disinfectant; it decomposes as: 2H_2O_2 rightarrow 2H_2O + O_2Explanation / Answer
13.
relation between Molarity and molality is
d/M = (1/m) + (GMM / 1000)
d = density = 1.04 g/mL
M = 4.0 M NaOH
m = molality
GMM = Gram molar mass of solute = 40 g/mol
put these values in above equation
1.04 g/mL / 4.0 M = (1 / m) + (40 / 1000)
0.26 = (1/m) + 0.04
1/m = 0.26 - 0.04 = 0.22
m = 1/0.22 = 4.54 m
option b is correct answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.