A reservoir with a length of 20 km and width of 3 km has a flood inflow of 1000
ID: 1824639 • Letter: A
Question
A reservoir with a length of 20 km and width of 3 km has a flood inflow of 1000 m ^ 3/s. (a) If exit flow is restricted to 500 m ^ 3/s, how fast is the water level rising in the reservoir per day? (Answer is between 0.5-1 m/day), (b) If the exit flow is a spillway that follows the formula for flow over a weir (Ch. 3), set up the mass balance equation that governs the rise of water. Will water levels rise at the same rate as in (a), at a lesser rate, or a greater rate? What three additional pieces of information would we need to solve the problem?Explanation / Answer
a).
Input flow*t - output flow*t = storage in the reservoir
input flow = 1000 m3/s
output flow = 500 m3/s
storage of the reservoir = L*B*h = (20*3*106)*h
therefore,
Input flow - output flow = (L*B)*(h/t)
1000 - 500 = (20*3*106)*(h/t)
(h/t) = 8.33*10-6 m/s or in m/day, h/t = 0.72 m/day
hence, water lever rise 0.72 m per day.
b).
velocity of the wier,v = (2gh)
here output flow is given,Q = 500 m3/s
Q = Av = (L*h)*(2gh)
Q=500 m3/s or Q = (500*24*3600) m3/day
L = 20*103 m
g = 9.81 m/s2
therefore,
(500) = (20*106 *h)*(2*9.81*h)
after solving and converting into m/day, we get, water rise, h = 0.62 m/day
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.