You are asked to design a pump station to conveywaste water at a flow rate of 25
ID: 1820962 • Letter: Y
Question
You are asked to design a pump station to conveywaste water at a flow rate of 250 cubic meters per hour to anequalization tank. A velocity of at least 3ft/s must be maintainedin the pipe to prevent deposition and provide scouring of anypreviously deposited solids. However, a maximum velocity of 10ft/sis prescribed to prevent oversizing the pumps. Due to the nature ofthe waste water, you want to target the high end of this range.Find the proper diameter pipe to the nearest 2" to achieve thisdesign objective.Explanation / Answer
250m^3/hr = 4.17m^3/s 4.17m^3/s = 147.15ft^3/s, so that is the flow rate you need todesign for r^2 * velocity = 147.15ft^3/s, where the velocity should be10ft/s max so r^2 * 10 ft/s = 147.15ft^3/s solving for r gives 2.16ft which makes the diameter 4.328ft or 4'3.9"
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.