Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The problem statement, all variables and given/known data assume you are taking

ID: 1820546 • Letter: T

Question

The problem statement, all variables and given/known data

assume you are taking a trip on a train. you carry a filled suitcase that weighs 170N, and during the course of your trip you are told that the train is moving at 140 km/hr.
(a) what do you observe the kinetic energy of the suitcase to be, before you are told the velocity?


Im not sure about how to go about part a of the question, how would you determine the kinetic energy if no velocity is given? any information would be highly appreciated thank you

Explanation / Answer

Given,
     W=170N
     v=140 km/hr = (140)*1000 / (60*60) m/s = 38.89 m/s

we know that
     W=mg            (g=9.8 m/s2)
    170=m (9.8)
    m=170 /9.8 =14.35 kg

now apply K.E.
    K.E= 1/2 mv2 = 1/2 (14.35) (38.89)2 = 10851.70 J

I hope i done fine ...