A method for determining the surface tension of a liquid is to find the force ne
ID: 1818660 • Letter: A
Question
A method for determining the surface tension of a liquid is to find the force needed to pull a wire ring from the surface of a liquid. For this purpose, usually platinum rings are used, since they form zero contact angles with the outermost and innermost peripheries of the wire. Determine the force required to pull such a ring of diameter 0.4 m from water above the weight of the wire. Assume that the diameter of the platinum wire is very small when compared with the diameter of the ring. The surface tension for water in the presence of air is 0.073 N/m. (Ans. 0.1835 N)Explanation / Answer
Force required to pull a circular ring of radius r from the surface of water of surface tension T is F=4rT
=>Force F=4x(0.4/2)x0.073 given diametre = 0.4,=>radius=0.2
=>F=0.1835N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.