500kgh-1 of a 10% w/w solutionof a compoun X(OH)2 is to be treated using a 5% ex
ID: 1817540 • Letter: 5
Question
500kgh-1 of a 10% w/w solutionof a compoun X(OH)2 is to be treated using a 5% excess of 20% w/w solution of Na2CO3 to precipitate the X as its carbonate according to the balanced reaction equation:X(OH)2 + Na2CO3 ------> XCO3 + 2NaOH
All the solid is filtered off but some solution remains with the solid such that the solution forms 4% w/w of the total mass removed.
the filtered liquid product is then neutralised with 2 molar hydrochloric acid according to the reactions
NaCO3 + 2HCl -----> 2NaCl + H2O + CO2
NaOH + HCl -----> NaCl + H2O
Calculate:
1. the amount (kgh-1) of sodium carbonate solution required.
2. the amount (kgh-1) and composition (%w/w) of the solid product after filtration
3. the amount (kgh-1) and composition (%w/w) of the solid product after filtration.
4. the amount of acid (in litres per hour) required for neutralisation
data: Relative atomic mass of X= 40, O=16, H=1, Na= 23, C= 12, Cl= 35.5
Any working out would be a great help. Thanks
Explanation / Answer
Hey, could you please give me the points? I really need them... I promise to return the favor :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.