A fuel tank has become contaminated with water.The upper part of the tank contai
ID: 1815461 • Letter: A
Question
A fuel tank has become contaminated with water.The upper part of the tank contains gasoline, densityG = 700kg/m3, while the lowerpart contains water, density W= 1000 kg/m3. The total volume of liquid in the tankis 100 liters and the total mass of the liquid is 80kilograms.
What is the mass of the water?
Work this problem completely without anynumerical values, solving for the unknown algebraically. Be sure todefine all variables clearly and unambiguously.
Finally, substitute values, watch units, andcalculate a value for the mass of the water.
Explanation / Answer
given: G= 700 kg/m3 W= 1000 kg/m3 total mass of the liquid ,M = 80kg total volume of liquid, V = 100 liters = 0.1m3 let m is the mass of water then mass of the gasoline m2= 80-m (m/W)+(M-m)/G= V in m3 so, (m/W)+(80-m)/G =0.1 => (m/1000)+(80-m)/700 = 0.1 =>7m+800-10m =0.1*7000 -3m + 800 =700 =>-3m = -100 =>m = 100/3 => m = 33.33 Kg the mass of water is 33.33 Kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.