Modulation question The message signal m1 (t) s shown in Figure P-4.19 and the m
ID: 1814630 • Letter: M
Question
Modulation question
The message signal m1 (t) s shown in Figure P-4.19 and the message signal m2(t) = sin c(2 times 104 t) volts. Figure P-4.19 If m1 (t) is frequency modulated on a carrier with frequency 106 Hz and a frequency-deviation constant (kf) equal t o 5 Hz/V, what is the maximum instantaneous frequency of the modulated signal? If m1(t) is phase modulated with a phase-deviation constant kp = 3 rad/V, what is the maximum instantaneous frequency of the modulated signal What is the minimum instantaneous frequency of the modulated signal? If m2 (t) is frequency modulated with kf = 103 Hz/V, what is the maximum instantaneous frequency of the modulated signal? What is the bandwidth of the modulated signal?Explanation / Answer
1) 10^6 + (5*10^5) Hz
2) 10^6 + (3*10^5/2*pi) Hz and min = 10^6 - (3*10^5/2*pi) Hz
3) 10^6 + (10^3) HZ
bandwidth = 10^6 + (10^3) Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.