A 50 ohm lossless air transmission line is terminated in a load impedance Z L =
ID: 1813354 • Letter: A
Question
A 50 ohm lossless air transmission line is terminated in a load impedance ZL = 12.5 + j20 ohm. Find the following using a Smith Chart:
i) the load admittance YL.
ii) the closest distance to the load plane where the normalized admittance on the line is 1 + jbN.
iii) the length of a short-circuited stub of characteristic impedance Zos=100 ohm which, upon placement in shunt with the line at the 1 + jbN admittance point, produces impedance matching on the line so that there exists no reflected wave to the left of the short-circuit placement plane.
just print it out and take a picture of your work and upload that as an answer and make sure you explain how you got your answer
Explanation / Answer
ZL = 12.5 + j20 ohm.
Rl = 50 ohm
i) the load admittance YL.= Zl/Rl
putting the value we ve
Yl = 12.5 + j20 ohm/ 50 ohm
= 0.25 + j0.4
now using the smith chart locate the 0.25 on the horizontal axis and 0.4 on the imaginary axis to get the answer....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.