A 5.93-mrrvhigh firefly sits on the axis of, and 12.5 cm In front of, the thin l
ID: 1470083 • Letter: A
Question
A 5.93-mrrvhigh firefly sits on the axis of, and 12.5 cm In front of, the thin lens A, whose focal length is 5.11 cm. Behind lens A there is another thin lens, lens B, with focal length 21.5 cm. The two lenses share a common axis and are 58.5 cm apart. Is the image of the firefly that lens B forms real or virtual? How far from lens B is this image located (expressed as a positive number)? What is the height of this image (as a positive number)? Is this image upright or inverted with respect to the firefly?Explanation / Answer
for lens A
object distance = s1 = 12.5 cm
focal length f1 = 5.11 cm
from lens equation
1/s1 + 1/s1' = 1/f1
1/12.5 + 1/s1' = 1/5.11
s1' = 8.64 cm
magnification m1 = -s1'/s1 = -8.64/12.5 = -0.6912
for lens B
s2 = d - s1' = 58.5-8.64 = 49.86 cm
1/s2 + 1/s2' = 1/f2
1/49.86 + 1/s2' = 1/21.5
s2' = 37.8 cm
magnification m2 = -s2'/s2 = -37.8/49.86 = -0.758
total magnification M = m1*m2
hi/ho = M1*M2
hi = 5.93*0.6912*0.758 = 3.11 mm <<------answer
upright
Real
s2' = 37.8 cm
hi = 31.1 mm
upright
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.