A 140-mH inductor and a 5.00- resistor are connected with a switch to a 6.00-V b
ID: 1796622 • Letter: A
Question
A 140-mH inductor and a 5.00- resistor are connected with a switch to a 6.00-V battery as shown in the figure below.
(a) After the switch is first thrown to a (connecting the battery), what time interval elapses before the current reaches 220 mA?
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. ms
(b) What is the current in the inductor 10.0 s after the switch is closed?
A
(c) Now the switch is quickly thrown from a to b. What time interval elapses before the current in the inductor falls to 160 mA?
ms
Explanation / Answer
a) T = L / R = 140 mH / 5 = 0.028 s
Imax = E / R = 6 / 5 = 1.2 A
I = Imax * (1 - e-t/T)
0.220 = 1.2 (1 - e-t/T)
e-t/T = 0.817
t = -T * ln (0.817) = -0.028 * -0.202
t = 5.66 ms
b) I = Imax * (1 - e-t/T)
I = 1.2 (1 - e-10/0.028) = 1.2 (1 - 0)
current in the inductor = 1.2 A
c) I = Imax * e-t/T
0.16 = 1.2 * e-t/T
t = -T * ln 0.133 = -0.028 * -2.017
t = 56.4 ms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.