Browse Moe.YIFY nvies ACS Athietics: Publi Pertal Security Update Instaled Chaph
ID: 1796609 • Letter: B
Question
Browse Moe.YIFY nvies ACS Athietics: Publi Pertal Security Update Instaled Chapher 8 short version (2100 -60 points SerPSET9 8P03.MI 7.60 m/s (see fíigure belew). The block comes to rest after traveling d 3.00 m along the A 5.20-kg block is set into motion up an inclined plane with an initial speed of plane, which is inclined at an angle e, -30.0° to the horizontal. (a) For this motion, determine the change in the block's kinetic energy (to) For t (c) Determine the friction force exerted on the block (assumed to be constant) (a) What is the coefficient of kinetic friction this metion, determine the change in potential energy of the block-Earth system Need Help? Mo. - Consider a ring of the gun forExplanation / Answer
a] Change in KE = 0 - 0.5mvi^2 = -0.5*5.2*7.6^2 = -150.2 J
b] change in PE = mgL sin theta = 5.2*9.8*3* sin 30 degree = 76.44 J
c] frictional force F = [-150.2 + 76.44]/3 = -24.59 N or 24.59 N in opposite direction.
d] coefficient of friction u = F/(mg cos theta) = -24.59/[-5.2*9.8*cos 30 degree ] = 0.557
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.