3) Two long parallel guide wires of zero resistance, separated by a distance d=1
ID: 1796326 • Letter: 3
Question
3) Two long parallel guide wires of zero resistance, separated by a distance d=1m, are connected to a potential difference V = 3V. A bar of mass m=12g and resis- tance R = 3 makes contact with these wires, and can slide along them without friction, always remaining perpendicular to the wires. An externally applied uni- form magnetic field B=5T is perpendicular to the plane of the bar and the two wires. Find the velocity of the bar right after 2 seconds, assuming that the bar has an initial velocity of 1.2 m/s at time t-0.Explanation / Answer
given
d = 1 m ,
V = 3 V
m =12 kg
R = 3 Ohm
B = 5 T
after 2 seconds = t
initial velocity is 1.2 m/s
t = 0
using equation F = m a
m V / t = - | i | d B
m V / t = - d2 B2 V / R
v(t) = v exp ( - d2 B2 t / m R )
= 1.2 X exp ( - 12 X 52 X 2 / 12 X 3 )
v(t) = 0.299 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.