This question has se parts that must be completed sequentially. Ifyou skip a par
ID: 1795523 • Letter: T
Question
This question has se parts that must be completed sequentially. Ifyou skip a part of the question, you w able to come back to the skipped part not receive any ports for the skipped part, and you wil' not A 76.0-kg fullback running east with a speed of 5.10 m/'s is tackled by a 90.0-kg opponent running north with a speed of 3.00 m/s (a) Why does the tackle constitute a perfectly thelastie collision? (b) Caloulate the velocity of the players immediately after the tackle. (c) Determine the mechanical energy that is lost as a result of the collision. (e) Where did the lost energy go?Explanation / Answer
v1 = 5.10 m/s i
m1 = 76 kg
m2 = 90 kg
v2 = 3 j
(A) after tackle both will move together. so colliison is perfectly inelastic collision.
(velocity of separation = 0 )
(b) Applying momentum conservtaion,
(76 x 5.10)i + (90 x 3)j = (76 + 90) v
v = 2.33i + 1.63 j
magnitude = sqrt(2.33^2 + 1.63^2) = 2.84 m/s
direction = tan^-1(1.63 / 2.33) = 35 deg
velocity = 2.84 m/s , 35 deg north of east
(C) Ki = m1 v1^2 /2 + m2 v2^2 / 2 = 1393.4 J
Kf = (m1 + m2) v^2 / 2 = 669.4 J
Energy lost = Ki - Kf = 724 J
(d) in lost in form of sound or deformation .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.