A satellite of mass 185 kg is launched from a site on Earth\'s equator into an o
ID: 1795521 • Letter: A
Question
A satellite of mass 185 kg is launched from a site on Earth's equator into an orbit at 175 km above the surface of Earth. (The mass of the Earth is 5.98 x 1024 kg, and the radius of the Earth is 6.38 x 103 km.) (a) Assuming a circular orbit, what is the orbital period of this satellite? Your response differs from the correct answer by more than 100%. S (b) What is the satellite's speed in its orbit? m/s (c) What is the minimum energy necessary to place the satellite in orbit, assuming no air friction? Need Help? Talk to a Tuter Show My Work (Optional)o Submit Answer Save Progress Practice Another Version 4. Question Details SerCP8 7.P041 My Notes Ask Your TeacExplanation / Answer
Let mass of the Earth = M = 5.98*10^24 kg,
radius of the Earth = R = 6.38*10^3 km
mass of the satellite = m = 185 kg,
satellite’s altitude above the Earth’s surface = r = 175 km
At the Earth's surface mg = ymM/R^2
yM = gR^2
b) Centripetal force = Gravitational force
mv^2/(R+r) = ymM/(R+r)^2
v^2 = gR^2 /(R + r)
v = R sqrt(g/(R+r))
= 6.38*10^6 m *sqrt[9.8 m/s^2/(6.38*10^6 m + 175*10^3 m)]
= 7801 m/s
a) T = 2pi/w
= 2pi(R+r)/v
= 2*pi*(6.38*10^3 + 175)*1000/7801
= 5279.6 s
c) U = Gravitational potential energy
U = -y*Mm/(R+r)
= -gmR^2/(R+r)
Emin = U(in orbit) - U(on Earth's surface) + Ekin
= -gmR^2/(R+r)-(-gmR^2/R)+0.5mv^2
= gmR^2[1/R-1/(R+r)]+0.5mv^2
= gmRr/(R+r)+0.5mgR^2/(R+r)
= [gmR/(R+r)]*(r+R/2)
= [9.8*185*6.38*10^6/(6.38*10^6 + 175*10^3)] * (175*10^3 + 6.38*10^6/2)
= 5.94 *10^9 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.