A soccer ball player bounces the ball off her head, changing the velocity of the
ID: 1795459 • Letter: A
Question
A soccer ball player bounces the ball off her head, changing the velocity of the ball. She changes the x component of the velocity of the ball from vix = 8.5 m/s to vfx = 4.6 m/s and the y component from viy =
m/s to vfy = 4.4 m/s. If the ball has a mass of 0.43 kgand is in contact with the player's head for 7.1 ms, determine the following.
(a) direction of the impulse delivered to the ball
° counterclockwise from the +x-axis
(b) magnitude of the impulse delivered to the ball
kg · m/s
Explanation / Answer
Impulse is change in momentum.
J = m(vxf - vxi)x + m(vyf - vyi)y
=(.43)(4.6 - 8.5)x + (.43)(4.4 + 2.1)y
= (-1.677)x + (2.795)y
This impulse vector lies in the 2nd quadrant. You can get the angle it makes with the neg x-axis by;
Tan(L) = 2.795/1.677 = 1.66
L = 59 deg
Then the angle it makes with the positive x-axis is;
180 - 59 = 121 deg
The magnitude is just;
IJI = SqRt[Jx^2 + Jy^2] = SqRt[(-1.677)^2 + (2.795)^2] = 3.259 kg-m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.