Problem 10.73 Part A Calculate its translational speed when it reaches the botto
ID: 1795245 • Letter: P
Question
Problem 10.73 Part A Calculate its translational speed when it reaches the bottom. A sphere of radius ro = 23.0 cm and mass m = 1.20kg starts from rest and rolls without slipping down a 40.0° incline that is 12.0 m long. m/s u= Submit My Answers Give Up Part B Calculate its rotational speed when it reaches the bottom rad/s Submit My Answers Give Up Part C What is the ratio of translational to rotational kinetic energy at the bottom Submit My Answers Give Up Part D Doe s your answer in part A depend O depends on mass O depends on radius O doesnt depend on mass and radius O depends on mass and radius on mass or radius of the ball? Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
a height of incline= 12 sin 40=7.713 m apprx
at the bottom,
mgh = 1/2 mv^2 + 1/2Iw^2
I of sphere= 2/5 mr^2
mgh = ( 1/2)( 2/5 mr^2) (v^2/r^2) + 1/2 mv^2
gh = ( 1/5 v^2)+ ( 1/2v^2)
gh = ( 7/10) v^2
v = sqroot ( 10gh/7) = sqroot ( 10 x 9,8 x 7.713 / 7) = 10.39 m/s
b) w= v/r= 10.39/23 x 10^-2 = 45.18 rad/s
c)K transklional/ K rotatioal = ( 1/2 mv^2) / ( 1/2 Iw^2) = ( mv^2) / ( I w^2) = 5/2
d)doesn;t depend on mass or radius
e) radius
f) doesn't depend on mass or radius
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.