Problem 10.71 Part A If the ball is released from rest at a height of 0.69 m abo
ID: 1780649 • Letter: P
Question
Problem 10.71 Part A If the ball is released from rest at a height of 0.69 m above the bottom of the track on the no-slip side, what is its angular speed when it is on the frictionless side of the track? Assume the ball s a solid sphere of radius 3.0 cm and mass 0.14 kg (Eigure.1) Express your answer using two significant figures rad/s Submit My Answers Give Up Foure 1 of 1 Part B How high does the ball rise on te fricionless side? Express your answer using two significant figures in reen Bubmit My Answers Give e Noslip Prictionless ScreenExplanation / Answer
A] potential energy = KE
mgh = 0.5 mv^2 + 0.5iw^2 where w = v/r and i=2/5 mr^2
mgh = 0.7 mv^2
v = sqrt(gh/0.7) = sqrt(9.8*0.69/0.7) = 3.108 m/s
w = v/r = 3.108/0.03 = 103.6 rad/s
in two sig fig w = 1.0*10^2 rad/s answer
B] The translational KE will be converted to potential energy
h = v^2/2g = 3.108^2/[2*9.8] = 0.49 m answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.