Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. (15 points) A black 1997 Honda Civic is driving down the road. It has a mass

ID: 1794928 • Letter: 4

Question

4. (15 points) A black 1997 Honda Civic is driving down the road. It has a mass of 1100 kg. (4 pts.) It accelerates from a stop to a speed of 30 m/s. How much kinetic energy does it gain? (3 pts.) At the bottom of a hill the driver turns the engine off (don't do this!) and lets the car coast up a hill with a net vertical gain of 21 meters. How much gravitational potential energy did the car gain? (2 pts.) Ignoring air resistance and friction, how much kinetic energy does the car have left? (4 pts.) If there was no air resistance and friction, how fast would the car be going now? (2 pts.) In reality, the car rolls to a stop at the top of the hill. How much energy was lost to friction and air resistance?

Explanation / Answer

here,

mass , m = 1100 kg

initial speed , u = 30 m/s

a)

the kinetic energy , KEi = 0.5 * m * u^2

KEi = 0.5 * 1100 * 30^2 J

KEi = 4.95 * 10^5 J

b)

the gravitational poitential energy , PE = m* g * h

PE = 1100 * 9.81 * 21 J

PE = 2.27 * 10^5 J

c)

the kinetic energy left , KEf = KEi - PE

KEf = 2.68 * 10^5 J

d)

let the speed of car be v

KEf = 0.5 * m * v^2

2.68 * 10^5 = 0.5 * 1100 * v^2

v = 22.1 m/s

e)

so the energy lost due to friction , E = KEf

E = 2.68 * 10^5 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote