A 255-kg object and a 555-kg object are separated by 3.90 m. (a) Find the magnit
ID: 1793637 • Letter: A
Question
A 255-kg object and a 555-kg object are separated by 3.90 m. (a) Find the magnitude of the net gravitational force exerted by these objects on a 35.0-kg object placed midway between them. .000000184 Correct: Your answer is correct. N (b) At what position (other than an infinitely remote one) can the 35.0-kg object be placed so as to experience a net force of zero from the other two objects? .425 Incorrect: Your answer is incorrect. The force due to the larger mass will be greater than the force due to the smaller mass when the distances are equal. Do you expect the object to be closer to the large mass when the forces are equal? m from the 555 kg mass toward the 255 kg mass
Explanation / Answer
distance from masses=0.240m
Gravitational force=Gm/R2*(M1-M2)
=6.67*10-11*36/0.242 *(435-135)
=1.25x10-5 N towards the 435 kg mass.....
If R is the unknown and F=0.
R1=x, and R2=0.45-x
We can solve:
0=GmM1/x2-GmM2/(3.90-x)2
(M1/M2)=x/3.90-x
1.475*(3.90-x)=x
5.7525 -1.475x=x
x=2.32 m from the 455kg mass
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.