A potter\'s wheel, with rotational inertia 6.60 kgm2 , is spinning freely at 19.
ID: 1792668 • Letter: A
Question
A potter's wheel, with rotational inertia 6.60 kgm2 , is spinning freely at 19.0 rpm . The potter drops a 2.60 kg lump of clay onto the wheel, where it sticks a distance of 48.0 cm from the rotation axis.
Part A
What is the subsequent angular speed of the wheel?
A potter's wheel, with rotational inertia 6.60 kgm2 , is spinning freely at 19.0 rpm . The potter drops a 2.60 kg lump of clay onto the wheel, where it sticks a distance of 48.0 cm from the rotation axis.
Part A
What is the subsequent angular speed of the wheel?
Explanation / Answer
from conservation of angular momentum
Li = Lf
6.6*19 = (6.6+2.6*0.48^2)*w
w = 17.4 rpm = 17.4*2*3.14/60 = 1.83 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.