A potter\'s wheel with a moment of inertia of 8.0 kg-m2 has 5.0N-m applied to it
ID: 1746866 • Letter: A
Question
A potter's wheel with a moment of inertia of 8.0 kg-m2 has 5.0N-m applied to it.It starts from rest. 10. s later it has gained what kineticenergy? Pick on answer--->A) 44. J B) 78. J C) 1.6kJ D) 0.12 kJ E) 53. J Please give step by step instructions with solution for 14points A potter's wheel with a moment of inertia of 8.0 kg-m2 has 5.0N-m applied to it.
It starts from rest. 10. s later it has gained what kineticenergy? Pick on answer--->A) 44. J B) 78. J C) 1.6kJ D) 0.12 kJ E) 53. J Please give step by step instructions with solution for 14points Please give step by step instructions with solution for 14points
Explanation / Answer
moment of inertia I = 8.0 kg-m2torque = 5.0 N-m initial angular speed w = 0 rad / s time t = 10 s angular accleration = / I =0.625 rad / s ^ 2 angular speed after 10 s is w ' = w + t =6.25 rad / s kinetic energy after 10 s is E = ( 1/ 2) I w' ^2 = 156.25 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.