An astronaut is rotated in a horizontal centrifuge at a radius of 5.0 m. a) What
ID: 1792503 • Letter: A
Question
An astronaut is rotated in a horizontal centrifuge at a radius of 5.0 m. a) What is her speed if the centripetal acceleration has a magnitude of 7.0 g? b) How many revolutions per minute are required to produce this acceleration?An astronaut is rotated in a horizontal centrifuge at a radius of 5.0 m. a) What is her speed if the centripetal acceleration has a magnitude of 7.0 g? b) How many revolutions per minute are required to produce this acceleration?
An astronaut is rotated in a horizontal centrifuge at a radius of 5.0 m. a) What is her speed if the centripetal acceleration has a magnitude of 7.0 g? b) How many revolutions per minute are required to produce this acceleration?
Explanation / Answer
a) radius, r = 5m
acceleration a =7g = 7 x 9.81 = v2/r where v is velocity and r is radius
v2 = 7 x 9.81 x 5 = 343.5
v = 18.533 m/s
hence the speed is 18.533 m/s
b. circumference of circle of rotation = 2*pi*r = 2*3.14*5 = 31.416m
in 1 rotation the distance covered is 31.416
so number of rotations = 18.533/31.416 = 0.59 revelutions per second
= 0.59 *60 rotations per minute
= 35.4 rotations per minute to produce the acceleration
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.