An astronaut is rotated in a horizontal cnetrifuge ata radius of 5.0m. (a) what
ID: 1761343 • Letter: A
Question
An astronaut is rotated in a horizontal cnetrifuge ata radius of 5.0m. (a) what is the astrounat's speed ifthe centripetal acceleration has a magnitude of 7.0g? (b) Howmany revolutions per minute are required to produce thisacceleration? (c) What is the period of the motion? I understand the question for part (a) and the answer is 18.5m/s. However parts (b) and (c) aren't too clear. Any help would be greatly appreciated! An astronaut is rotated in a horizontal cnetrifuge ata radius of 5.0m. (a) what is the astrounat's speed ifthe centripetal acceleration has a magnitude of 7.0g? (b) Howmany revolutions per minute are required to produce thisacceleration? (c) What is the period of the motion? I understand the question for part (a) and the answer is 18.5m/s. However parts (b) and (c) aren't too clear. Any help would be greatly appreciated!Explanation / Answer
radius r = 5 m (a). Accleration a = 7g r w ^ 2 = 7 *9.8 m/ s ^ 2 =67.9 m / s ^ 2 from this angular speed w = [ 67.9 / r ] = 3.685 rad / s = 3.685 * ( 1/ 2 ) rev / ( 1/ 60 ) min =35.19 rev / min (c). period of motion T = 2 / w = 2 / 3.685 rad ./ s = 1.705 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.