Two resistors (Ri = 2.0 and R2-3.0 kQ) and two capacitors (Ci = 2.0 F and C2 = 3
ID: 1792173 • Letter: T
Question
Two resistors (Ri = 2.0 and R2-3.0 kQ) and two capacitors (Ci = 2.0 F and C2 = 3.0 F) are hooked up to a battery with an EMF of = 120 V and a switch, as shown in the diagram. Assume that the ca- rs are initially uncharged and that the switch is initially open R2 C2 (5 points) What is the equivalent resistance and the equivalent capacitance of this comb nation of circuit components? a. b. (10 points) After the switch is closed, how long does it take for a total of 200. uC of charge to be stored on both capacitors? (5 points) How much charge is stored on each individual capacitor at the time you found in part 2b? c.Explanation / Answer
(A) Req = R1 R2 / (R1 + R2)
Req = 1.2 kOhm
Ceq = C1 + C2 = 5 uF
(B) T = R C = 6 x 10^-3 s
and Q0 = 5uF x 120 = 600 uC
Q = Q0 [1 - e^(-t/T)]
200/600 = 1 - e(-t/T)
-t/T = ln(0.667 )
t =2.43 10^-3 s
(c) V = 200uc / 5uF = 40 Volt
Q1 = C1 V = 80 uF
Q2 = C2 V = 120 uF
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.