A circuit is constructed with four resistors, one inductor, one battery and a sw
ID: 1791306 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with four resistors, one inductor, one battery and a switch as shown. The values for the resistors are: R1 = R2 = 23 , R3 = 109 and R4 = 124 . The inductance is L = 238 mH and the battery voltage is V = 12 V. The positive terminal of the battery is indicated with a + sign.
1)
The switch has been open for a long time when at time t = 0, the switch is closed. What is I4(0), the magnitude of the current through the resistor R4 just after the switch is closed?
A
Your submissions:
2)
What is I4(), the magnitude of the current through the resistor R4 after the switch has been closed for a very long time?
A
Your submissions:
3)
What is IL(), the magnitude of the current through the inductor after the switch has been closed for a very long time?
A
Your submissions:
4)
After the switch has been closed for a very long time, it is then opened. What is I3(topen), the current through the resistor R3 at a time topen = 3.8 ms after the switch was opened? The positive direction for the current is indicated in the figure.
A
Your submissions:
5)
What is VL,max(closed), the magnitude of the maximum voltage across the inductor during the time when the switch is closed?
V
Your submissions:
6)
What is VL,max(open), the magnitude of the maximum voltage across the inductor during the time when the switch is open?
R. R2Explanation / Answer
Given,
R1 = R2 = 23 , R3 = 109 and R4 = 124
L = 238 mH ; V = 12 V
1)The equivalent resistance is:
branch with L gets sort out.
Req = R1 + R3 + R4
Req = 23 + 109 + 124 = 256
I = 12/256 = 0.047 A
same current flows through the resistors in series. so:
Hence I4 = 0.047 A
2)Now L acts like an infinite resistor
Req = R4 + R1 + R23
R23 = 23 x 109/(109 + 23) = 18.99
Req = 124 + 23 + 18.99 = 165.99 Ohm
I = 12/165.99 = 0.072 A
Hence, I4 = 0.072 A
3)V = IR
V23 = 0.072 x 18.99 = 1.367 V
I = V2/R2 = 1.367/23 = 0.059 A
Hence, I = 0.059 A
4)t = 3.8 x 10^-3
we know that
I = I e^-t/tau
Tau = L/R = L/(R3 + R2) = 0.238/(23 + 109) = 0.0018
I = 0.059 e^-(3.8 x 10^-3/1.8 x 10^-3) = 0.059 x 0.121 = 0.0071 A
Hence, I = -0.0071 A
[As per the guidelines, first four parts has been done. Kindly put other separately. Thanks. Rate it and let me know for any query]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.