A circuit is constructed with five resistors and one real battery as shown above
ID: 1465799 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with five resistors and one real battery as shown above right. We model. The real battery as an ideal emf V = 12 V in series with an internal resistance r as shown above left. The values for the resistors are: R1 = R3 = 36 , R4 = R5 = 128 and R2 = 158 . The measured voltage across the terminals of the batery is Vbattery = 11.69 V.
1)
What is I1, the current that flows through the resistor R1?mA
2)
What is r, the internal resistance of the battery?
3)
What is I3, the current through resistor R3?mA
4)
What is P2, the power dissipated in resistor R2?W
5)
What is V2, the magnitude of the voltage across the resistor R2?V
6)
Resistor R2 is now shorted out as shown. How does the magnitude of the voltage across the battery change? (PICK THE CORECT ANSWER)
Vbattery decreases
Vbattery increases
Vbattery remains the same
Explanation / Answer
1) The current that flows through the resistor R1 is I1
Req =( 292*158/ 450) + 36= 102.5 + 36 ohm = 138.5 0hm
I1 =( 12/138.5) *1000 = 86.6 mA
2)The measured voltage across the terminals of the batery is Vbattery = 11.69 V
internal resistance = (12-11.69)/r = 86.6 mA
or r = 3.58 ohm
3 ) the current through resistor R3 is = 86.6*292/(292+158) = 56.2 mA
4 ) the power dissipated in resistor R2 = I22R2 = 158 * (86.6-56.2)2 *10-6= 0.146 watt
5) the magnitude of the voltage across the resistor R2 = I2R2 = 30.4*158*10-3 = 4.8 volt
6 ) Vbattery decreases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.