A circuit is constructed with an AC generator, a resistor, capacitor and inducto
ID: 2297830 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with an AC generator, a resistor, capacitor and inductor as shown. The generator voltage varies in time as ? =Va - Vb = ?msin?t, where ?m = 120 V and ? = 493 radians/second. The inductance L = 242 mH. The values for the capacitance C and the resistance R are unkown. What is known is that the current in the circuit leads the voltage across the generator by ? = 36 degrees and the average power delivered to the circuit by the generator is Pavg = 122 W.
1)
What is Imax, the amplitude of the current oscillations in the circuit?
A
2)
What is R, the value of the resistance of the circuit?
?
3)
What is C, the value of the capacitance of the circuit?
?F
4)
The value of ? is now changed, keeping all other circuit parameters constant, until resonance is reached. How was ? changed?
? was decreased
? was increased
5)
What is the average power delivered to the circuit when it is in resonance?
W
Explanation / Answer
1.
Average Power delivered
Pav =(1/2)*Emax*Imax*cos(o)
122=(1/2)*120*Imax*cos36
Imax=2.51 A
2.
Impedacne
Z=Emax/Imax =120/2.51
Z=47.75 ohms
Power Factor
Cos(o)=R/Z
=>R=Z*cos(o) =47.75*cos36
R=38.63 ohms
3.
Inductive reactacne
XL=WL =493*(242*10^-3)
XL=119.31 ohms
since Impedacne
Z=sqrt[R^2+(XL-Xc)^2]
47.75=sqrt[38.63^2+(119.31-Xc)^2]
787.8=(119.31-Xc)^2
119.31-Xc=28.07
Xc=91.24 ohms
Since Capacitive reactance
Xc=1/WC
=>C=1/WXc =1/493*91.24
C=2.223*10^-5 F or 22.23 uF
4.
W is decreased
5.
at resonance
XL=Xc
so impedance
Z=sqrt[R^2+(XL-Xc)^2]
Z=R=38.63 ohms
Rms Voltage
Vrms =Emax/sqrt(2) =120/sqrt(2)
Vrms=84.85 Volts
Average power delivered
Pav=Vrms^2/R =84.85^2/38.63
Pav=186.4 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.