AL: ) solid,grid,void feild, 10.27.1. | + v, The Expert TA | Human-× PeopleSoft
ID: 1791233 • Letter: A
Question
AL: ) solid,grid,void feild, 10.27.1. | + v, The Expert TA | Human-× PeopleSoft session expired eexpertta.com/Com mon/TakeTutorialAssignment.aspx Home 1 Student astrid.sandoval@mavs.uta.edu Class Management I Help HW13( Linear omentum) Begin Date: 10/20/2017 12:00:00 AM- Due Date: 10/30/2017 11:59:00 PM End Date: 12/14/2017 12:00:00 AM (10%) Problem 7: A car moving at 12 m/s crashes into a tree and stops in 0.28 s. 50% Part (a) Calculate the magnitude of the force, in newtons, the seatbelt exerts on a passenger in the car to bnng him to a halt. The mass of the passenger is 66.3 kg. Grade Summary Potential 100% Submissions sino cosO oan i acos0 atan( acotansinho cosh) tanh cotanh0 e Degrees Radians 4 5 6 Attempts remaming 1 (2% per attempt) detailed view 0 Subest Hint I give up Hints: deduction per hmt Hints renaming: "I Feedback:-deduction per feedback. 50% Part (b) What would the final velocity be, in meters per second if the car with the 663 kg passenger had collided with (and stuck to) a car that has a mass equal to and is traveling in the opposite direction and at the same speed?Explanation / Answer
Here ,
initial speed , u = 12 m/s
time taken ,t = 0.28 s
part a)
magnitude of the force = change in momentum/time
magnitude of the force = 66.5 * (12 - 0)/.28
magnitude of the force = 2850 N
part b)
let the final speed is v
v * (66.5 + 66.5) = 66.5 * 12 - 12 * 66.5
v = 0 m/s
the speed is 0 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.