3.-1 points SerPSE9 38.P.016. My Notes + Ask Your Teacher A pinhole camera has a
ID: 1790705 • Letter: 3
Question
3.-1 points SerPSE9 38.P.016. My Notes + Ask Your Teacher A pinhole camera has a small circular aperture of diameter D. Light from distant objects passes through the aperture into an otherwise dark box, falling on a screen at the other end of the box. The aperture in a pinhole camera has diameter D = 0.600 mm. Two point sources of light of wavelength 580 nm are at a distance L from the hole. The separation between the sources is 3.40 cm, and they are just resolved by the camera. What is L? Need Help? ReadItExplanation / Answer
d = 0.60 mm
= 580 nm, y = 3.4 cm
sin = 1.22 ( / d)
= 1.179*10^-3
tan = =y / L
= 1.179*10^-3
L = y/
L = .034/1.179*10^-3
L = 28.84 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.