10:54 PM usq45tx.theexpertta.com .oooo AT&T; Homework 4 Begin Date: 109/2017 12:
ID: 1790385 • Letter: 1
Question
10:54 PM usq45tx.theexpertta.com .oooo AT&T; Homework 4 Begin Date: 109/2017 12:01:00 AM Due Date: 10/27/2017 11:59:00 P 10/29/2017 11:59:00 PM (6%) Problems14: Suppose you have the 2.5 F capacitor of a heart defibrillator at a potcotial difirmce of ,8.5x 104 V Randomized Variables C-7.5 HF 50% Part (a) What is the energy stored in it in J? u-69375 . 101 sino tano atanacotan) sin) O Degrees O Radians Feedback: deduction por foodhack 50% Part (b) Find the amount of stored charge in mC. All content C 2017 Expert TA, LLCExplanation / Answer
Ans(a) energy stored U= 0.5*C*V^2= 0.5*7.5*10^-6*(18.5*10^4)^2= 128343.75 J
(b) Q=CV= 7.5*10^-6*18.5*10^4= 1.3875 C =1387.5 mC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.