4, Solid sphere A of mass m1=5.0 Kg is released from rest from a height of h = 1
ID: 1790186 • Letter: 4
Question
4, Solid sphere A of mass m1=5.0 Kg is released from rest from a height of h = 1.5 m on top of a slope (6-34°). This sphere rolls down and collides with another solid sphere Bof mass m2 3.0 Kg resting on the horizontal surface. After an elastic collision, they are rolling on the horizontal surface as shown. Soon after, sphere B hits a massless spring on the right After Collision a) Determine the speeds of the sphere A just before it collided with sphere B b) Determine the speeds and directions of motion of the spheres Aand B right after they collide. c) If the spring constant is k 2800 N/m, what is the maximum compression of the spring due to collision with block B.Explanation / Answer
(a)
using law of conservation of energy
energy at the top of the incline = energy at the bottom of the incline
m*g*h = 0.5*m*v^2
v =sqrt(2*g*h)
v = sqrt(2*9.81*1.5) = 5.42 m/s
(b)
after collision
vA = (mA - mB)*uA / (mA+mB) = (5-3)*5.42/(5+3) = 1.355 m/s
the sphere A moves with 1.355 m/s in the same direction
vB = 2*mA*uA / (mA+mB) = 2*5*5.42 / (5+3) = 6.775 m/s
(c)
using law of conservation of energy
0.5*mB*vB^2 = 0.5*K*x^2
0.5*3*6.775*6.775 = 0.5*2800*x^2
x = 0.22176 m = 22.176 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.