October 27, 2017 STUDENT NAME 1 STOPPING DISTANCE (20 POINTs) A car of mass m 17
ID: 1790177 • Letter: O
Question
October 27, 2017 STUDENT NAME 1 STOPPING DISTANCE (20 POINTs) A car of mass m 1700 kg is traveling at 75 mph when the driver slams the brakes and (a) Ignoring the reaction time of the driver and friction, find the stopping distance skids to a halt. if the car is traveling up a 10° straight slope. (b) Ignoring the reaction time of the driver, and assuming that the coefficient of kinetic friction between the tires of the car and the road is k-0.8, find the stopping distance if the car is traveling on a straight level road.Explanation / Answer
Mass = m = 1700 kg
Speed = v = 75 mph = 33.5 m/s
b) Kf = 0
fk = µk*F = µk*mg
W = Kf – Ki = -0.5*m*vo^2
W = fk*x = µk*mg*x
µk*mg*x = -0.5*m*vo^2
| x | = 0.5*vo^2/( µk*g) = 33.5^2/(2*0.8*9.8) = 71.6 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.