3) In the figure, a 5.00-kg block is moving at 5.00 m/s along a horizontal frict
ID: 1790163 • Letter: 3
Question
3) In the figure, a 5.00-kg block is moving at 5.00 m/s along a horizontal frictionless surface toward an ideal massless spring that is attached to a wall. After the block collides with the spring, the spring is compressed a maximum distance X, measured in meters. Knowing that the speed of the block when it has moved so that the spring is compressed to only one-half of the maximum distance is equal to 4.3 m/s, what is the value for X?
k=270.33
0.68m
0.78m
0.98m
6.8m
0.068m
Answer: A
Need help figuring pout how to do it
5.00 kg5.00 m/sExplanation / Answer
For initial situation
Initial kinetic energy of the block, K1=1/2(mv2)=1/2*(5*52)=62.5 J
Initial potional energy of the spring, P1=0 J
For final situation ,
Final kinetic energy of the block is,k2=0 J
Final potential energy of the spring is, P2=1/2(kx2) J
On appliying the energy conservation theorm,we get
1/2(kx2)=62.5
x=[(2*62.5)/270.33]1/2=0.6799=0.68 m
So option 1st is correct as x=0.68
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.