You\'re designing an external defibrillator that discharges a capacitor through
ID: 1789520 • Letter: Y
Question
You're designing an external defibrillator that discharges a capacitor through the patient's body, providing a pulse that stops ventricular fibrillation. Specifications call for a capacitor storing 250 J of energy; when discharged through a body with R = 31 transthoracic resistance, the capacitor voltage is to drop to half its initial value in 10 ms.
1. Determine the capacitance (to the nearest ) 10 F).
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
2. Determine initial capacitor voltage (to the nearest 100 V) that meet these specs.
Explanation / Answer
the capacitor voltage is to drop to half its initial value in 10 ms .
t = 0.7*R*C = 10x10-3
0.7 * 31 * C =10-2
C = 10-2/(31*0.7)
C = 0.000460829F
C = 460 F
C = 4.6 x 102 µF
W = ½*C*V2
250 = 0.5*0.000460829 * v2
v2 = 250 / (0.000460829 *0.5)
v2 = 1.085 x 106
v = 1041.633 volts
v = 1000 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.