7. -/1 pointsOSColPhys1 10.4.025. A baseball pitcher throws the ball in a motion
ID: 1789228 • Letter: 7
Question
7. -/1 pointsOSColPhys1 10.4.025. A baseball pitcher throws the ball in a motion where there is rotation of the forearm about the elbow joint as well as other movements. If the linear velocity of the ball relative to the joint is 10.0 m/s at a distance of 0.380 m from the joint and the moment of inertia of the forearm is 0.5 kg-m2, what is the rotational kinetic energy of the forearm? Additional Materials ·Reading 8.-/1 pointsOSColPhys1 10.5.039 A 1.80 m radius playground merry-go-round has a mass of 120 kg and is rotating with an angular velocity of 0.400 rev/s. What is its angular velocity after a 22.0 kg child gets onto it by grabbing its outer edge? The child is initially at rest. rev/s Additional Materials ·ReadingExplanation / Answer
According to the given problem,
7.)Using the concept og rotational kinetic energy,
K.E = 1/2 I²
where I = 0.5 kg-m2, = v/r = 10/0.38 = 26.3 rad/s
K.E = 0.5*0.5*26.32
K.E = 173.13
Sorry, Only 1 Q in single attempt as per chegg rules.please post the secound one separately.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.