The Golden Gate Bridge in San Francisco has a main span of length 1.28 km, one o
ID: 1788986 • Letter: T
Question
The Golden Gate Bridge in San Francisco has a main span of length 1.28 km, one of the longest in the world. Imagine that a steel wire with this length and a cross-sectional area of 4.90 106 m2 is laid on the bridge deck with its ends attached to the towers of the bridge, on a summer day when the temperature of the wire is 24.0°C.
(a) When winter arrives, the towers stay the same distance apart and the bridge deck keeps the same shape as its expansion joints open. When the temperature drops to 10.0°C, what is the tension in the wire? Take Young's modulus for steel to be 20.0 10^10 N/m2. (Assume the coefficient of thermal expansion of steel is 11 10^6 (°C)1.) N
(b) Permanent deformation occurs if the stress in the steel exceeds its elastic limit of 3.00 10^8 N/m2. At what temperature would the wire reach its elastic limit? °C
(c) Explain how your answers to (a) and (b) would change if the Golden Gate Bridge were twice as long.
Explanation / Answer
(A) deltaL = L alpha delta(T)
= (1.28 x 10^3 m) (11 x 10^-6) ()(24 + 10)
= 0.479 m
T / A = Y ( deltaL / L )
T / (4.90 x 10^-6) = (20 x 10^10) (0.479 / 1280)
T = 591 N
(b) 3 x 10^8 = (20 x 10^10) (deltaL / L )
(L alpha delta(T) / L ) = 1.5 x10^-3
(11 x 10^-6) delta(T) = 1.5 x 10^-3
delta(T) = 136.4 deg C
T = 24 - 136.4 = - 112.4 deg C .......Ans
(c) both answers are independent of length.
hence there will no difference if wire is twice as long.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.