The Gilbert Instrument Corporation is considering replacing the wood steamer it
ID: 2770139 • Letter: T
Question
The Gilbert Instrument Corporation is considering replacing the wood steamer it currently uses to shape guitar sides. The steamer has 6 years of remaining life. If kept, the steamer will have depreciation expenses of $650 for five years and $325 for the sixth year. Its current book value is $3,575, and it can be sold on an Internet auction site for $4,150 at this time. If the old steamer is not replaced, it can be sold for $800 at the end of its useful life. Gilbert is considering purchasing the Side Steamer 3000, a higher-end steamer, which costs $12,000 and has an estimated useful life of 6 years with an estimated salvage value of $1,500. This steamer falls into the MACRS 5-year class, so the applicable depreciation rates are 20.00%, 32.00%, 19.20%, 11.52%, 11.52%, and 5.76%. The new steamer is faster and allows for an output expansion, so sales would rise by $2,000 per year; the new machine’s much greater efficiency would reduce operating expenses by $1,900 per year. To support the greater sales, the new machine would require that inventories increase by $2,900, but accounts payable would simultaneously increase by $700. Gilbert’s marginal federal-plus-state tax rate is 40%, and its WACC is 15%. Should it replace the old steamer?
Explanation / Answer
The Gilbert Instrument Corporation All Amounts in $ In case the old steamer is not replaced Costs per year net of Tax = $ 650 X 60% = $ 390 Costs in the last year = $ 325 X 60% = $ 195 Sale Value at the end of the useful life = $ 800 Thus, using the WACC of 15%, the Net Present Value of the old steamer will be $ 39.43 If the old steamer is replaced with a new steamer Book Value of Steamer for written down purposes = (12,000 - 1,500) = $ 10,500 Depreciation per year as per 5-Year MACRS Year Depn Rate Depreciation Depn. Post tax 1 20% 2100 1260 2 32% 3360 2016 3 19.20% 2016 1209.6 4 11.52% 1209.6 725.76 5 11.52% 1209.6 725.76 6 5.76% 604.8 362.88 Increase in Cash Inflows per year (Increase in Sales + Reduction in Operating Expenses) X Post Tax Rate = ($ 2,000 + $ 1,900) X 60% = 2340 $ per year Net Operating Income per year post tax Year Operating Income 1 1080 2 324 3 1130.4 4 1614.24 5 1614.24 6 1977.12 Increase in Working Capital in Year 0 = $ 2,900 - $ 700 = $ 2,200 With this information, and the WACC as 15%, the Net Present Value of the steamer works out to -$ 7,510.18 Since the Net Present Value of the new steamer is negative, hence the replacement should not be done.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.