2 Main Question A block weighing 80 N is subject to a force F di- rected directl
ID: 1788847 • Letter: 2
Question
2 Main Question A block weighing 80 N is subject to a force F di- rected directly up the slope, as shown to the right. The coefficients of static and kinetic friction that the block makes with respect to the surface are s 0.25 and 0.15, respectively. 20° a) What is the minimum magnitude of the force F to keep the block from slipping down the slope? b) What is the maximum magnitude of the force F before the block begins moving up the slope? c) What magnitude should the force F have to make the block accelerate at a rate of 2.0 m/s2 immediately after the block begins moving?Explanation / Answer
Here,
a) theta = 20 degree
for the minimum magnitude of force F
minimum magnitude of force F = m*g * sin(theta) - u * mg * cos(theta)
minimum magnitude of force F = 80 * (sin(20 degree) - 0.25 * cos(20 degree))
minimum magnitude of force F = 8.7 N
b)
for the maximum magnitude of force F
maximum magnitude of force F = m*g * sin(theta) + u * mg * cos(theta)
maximum magnitude of force F = 80 * (sin(20 degree) + 0.25 * cos(20 degree))
maximum magnitude of force F = 46.2 N
c)
for the acceleration = 2 m/s^2
force needed = 80/10 * 2 + 46.2
force needed = 62.2 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.