11. A beam of electrons (mass 9.11 x 103 kg) is caused to move in a circular pat
ID: 1788721 • Letter: 1
Question
11. A beam of electrons (mass 9.11 x 103 kg) is caused to move in a circular path of radius 3.00 m at a velocity of 2.00 x 10 m/s (a) Find the centripetal acceleration. (b) Find the centripetal force acting on one electron. 12. A car exiting a freeway enters an icy curve (.e. no friction) with a radius of curvature of 175 m is banked at 12o. (a) Draw a FBD of the situation. Be sure to label your forces appropriately (b) At what speed (in km/h) must a car travel to ensure that it does not leave the road?Explanation / Answer
1)Given,
m = 9.11 x 10^-31 ; v = 2 x 10^7 m/s ; R = 3 m
a)We know that the centripital acceleration is given by:
a = v^2/R
a = (2 x 10^7)^2/3 = 1.33 x 10^14 m/s^2
Hence, a = 1.33 x 10^14 m/s^2
b)Fc = m v^2/R
Fc = 9.11 x 10^-31 x (2 x 10^7)^2/3 = 1.215 x 10^-16 N
Hence, Fc = 1.215 x 10^-16 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.