11. A bicyclist makes a trip that consists of three parts, each in the same dire
ID: 1532289 • Letter: 1
Question
11. A bicyclist makes a trip that consists of three parts, each in the same direction (due north) along a straight road. During the first part, she rides for 18.3 minutes at an average speed of 9.42 m/s. During the second part, she rides for 40.6 minutes at an average speed of 3.22 m/s. Finally, during the third part, she rides for 13.8 minutes at an average speed of 15.9 m/s. (a) How far has the bicyclist traveled during the entire trip? (b) What is the average speed of the bicyclist for the trip?
36. Two soccer players start from rest, 45 m apart. They run directly toward each other, both players accelerating. The first player’s acceleration has a magnitude of 0.40 m/s2. The second player’s acceleration has a magnitude of 0.47 m/s2. (a) How much time passes before the players collide? (b) At the instant they collide, how far has the first player run?
FULL SCREEN PRINTER VERSION 4 BACK NEXT Chapter 02, Problem 11 DZ Your answer is partially correct. Try again. A bicyclist makes a trip that consists of three parts, each in the same direction (due north) along a straight road. During the first part, she rides for 18.3 minutes at an average speed of 9.42 m/s. During the second part, she rides for 40.6 minutes at an average speed of 3.22 m/s. Finally, during the third part, she rides for 13.8 minutes at an average speed of 15.9 m/s. (a) How far has the bicyclist traveled during the entire trip? (b) What is the average speed of the bicycist for the trip? (a) Numbe unit (b) Numbe m/s SHOW HINT LINK TO TEXT LINK TO TEXT Question Attempts: 4 of 10 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWERExplanation / Answer
11)
The displacment traveled during each part of the trip is
del x= v del t
del x1 = 9.42 ( 18.3 min ( 60 s/ min) = 10343.16 m
del x2 = 3.22 ( 40.6 min ( 60 s/ min) = 7843.92 m
del x3 = 15.9 ( 13.8 min ( 60 s/ min) = 13165.2 m
the total displacment travelled by the bicyclist during th entire trip is
del x = 31352.28 m
(b)
average velocity
v average = total distance/ total time
= 31352.28 m m/( 72.7 min ( 60 s/ min)
= 7.18 m/s due north
As per guide lines I worked first problem kindly post remaning post in the next post
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.