A steel wire with mass 29.9 g and length 1.52 m is strung on a bass so that the
ID: 1788666 • Letter: A
Question
A steel wire with mass 29.9 g and length 1.52 m is strung on a bass so that the distance from the nut to the bridge is 1.10 m.
(a) Compute the linear density of the string.
kg/m
(b) What velocity wave on the string will produce the desired fundamental frequency of the E1 string, 41.2 Hz?
m/s
(c) Calculate the tension required to obtain the proper frequency.
N
(d) Calculate the wavelength of the string's vibration.
m
(e) What is the wavelength of the sound produced in air? (Assume the speed of sound in air is 343 m/s.)
m
Explanation / Answer
Given,
m = 29.9 g ; L = 1.52 m
a)We know that,
u = m/L = 0.0299/1.52 = 0.0197 kg/m
Hence, u = 0.0197 kg/m
b)we know that fundamental frequency is:
f = v/2L => v = 2 f L
v = 2 x 41.2 x 1.1= 90.64 m/s
Hence, v = 90.64 m/s
c)We know that,
v = sqrt (T/u)
90.64 = sqrt (T/0.0197)
8215.6096 = T/0.0197
T = 161.85 N
d)v = f lambda
lambda = v/f = 90.64/41.2 = 2.2 m
Hence, lambda = 2.2 m
e)lambda(sound) = v(cound)/f = 343/41.2 = 8.32 m
Hence, lambda(air) = 8.32 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.