A stellar black hole may form when a massive star dies. The mass of the star col
ID: 1346069 • Letter: A
Question
A stellar black hole may form when a massive star dies. The mass of the star collapses down to a single point. Imagine an astronaut orbiting a black hole having six times the mass of the Sun. Assume the orbit is circular.
(a) Find the speed of the astronaut if his orbital radius is r = 1 AU.
(b) Find his speed if his orbital radius is r = 8.9 km.
(c) Compare your answers to the speed of light in a vacuum. What would the astronaut's orbital speed be if his orbital radius were smaller than 8.9 km?
Explanation / Answer
a) Orbital velocity V= sqrt(GM/r)
given mass is six times the mass of sun = 6*2*10^30 kg
radius r = 1 A U = 149597871 km , G = 6.67 X 10-11 N m2/ kg2
substituting the values we get orbitalspeed i s
v= sqrt(6.67 X 10-11*12*10^30/149597871*10^3)
= 7.314*10^8 m/s = 2.438 c
b) if r= 8.9 km = 8900 m
v= sqrt(6.67*10^-11*12*10^30/8900)
= 8993258426*10^8 m/s
= 2997752808 c
c) if r is smaller than 8.9 km still the speed would be large
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.