Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A disk with a hole cut out in the middle has a c value of 0.53 and its radius (o

ID: 1788653 • Letter: A

Question

A disk with a hole cut out in the middle has a c value of 0.53 and its radius (outer) is 0.54 meters. It is moving on a horizontal surface. Initially, it is spinning at 56.4 rad/s counter-clockwise about its center and its center of mass is moving at 23.1 m/s in the +x direction. Hence, it is skidding and it is not rolling without slipping. (Do you know why?) If the coefficient of kinetic friction is 0.78, how far does the disk skid, in meters, before it rolls without slipping?

Hint: The kinetic friction force must be included now since it is slipping. By applying both Newton's second law and summing the torques created by all forces about the center one can find the amount of the acceleration of the center of mass and the angular acceleration. This will then change both the velocity of the center of mass (through acceleration) and the angular velocity (through angular acceleration). Find the time it takes for the center of mass to be moving at the speed needed to roll without slipping and then use a constant acceleration equation to determine how far the object moves when this criteria is met.

Correct Answer: 20.55 (Please do not answer unless you get this. My professor also gave us the following steps to help solve it but I am still lost as to what to plug in for the values)

Explanation / Answer


torqur Due to friction T = fk * R2

also Torque T = I Alpha

I is moment of inertia and

ALpha is angular accleration

I here = 0.53 MR^2

force equation Fk = -ma

uk mg = -m a

a = -uk g

a = -0.78 * 9.81

a = - 7.652 m/s^2
---------------------------

Now Use T = I Alpha = F r

i.e

0.53 *M R2^2 * Alpha = uk mg R2

alpha = - uk g /(0.53R2)

alpha = -0.78 * 9.81/(0.53 * 0.54)

alpha = -26.73 rad/s^2

Since here the body rolls with out Slipping V = R* W

V = 0.54 * 56.4 = 30.456 m/s

V = Vo -at = R *(Wo - Alpha *t)

(23.1 - 7.652 * t)   = 0.54 *(56.4 - 26.73 *t)

t = 1.084 secs

Distance travelled = S = Vo t - 0.5 at^2

S = (23.1* 1.084) - (0.5* 7.62 * 1.084^2)

S = 20.56 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote