A disk drive manufacturer estimates that in five years a storage device with 1 t
ID: 3314951 • Letter: A
Question
A disk drive manufacturer estimates that in five years a storage device with 1 terabyte of capacity will sell with probability 0.451, a storage device with 500 gigabytes of capacity will sell with a probability 0.368, and a storage device with 100 gigabytes of capacity will sell with probability 0.181. The revenue associated with the sales in that year are estimated to be $45.1 million, $34.8 million, and $11.1 million, respectively. Let X be the revenue of storage devices during that year, in millions of dollars. Determine the cumulative distribution function at specified points.
Round your answers to three decimal places (e.g. 98.765).
F(45.1) = P(X 45.1) =
Explanation / Answer
F(11.1) = P(X 11.1) = 0.181
F(34.8) = P(X 34.8) = 0.181 + 0.368 = 0.549
F(45.1) = P(X 45.1) = 0.181 + 0.368 + 0.451 = 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.