23. (10) In an ideal LC circuit the resistance is 0 and there is no energy dissi
ID: 1787920 • Letter: 2
Question
23. (10) In an ideal LC circuit the resistance is 0 and there is no energy dissipation. A 6.00pF capacitor is charged fully by a 12V DC battery. This capacitor is connected to an inductor of inductance L 25mll. a. Calculate the angular frequency, o, the frequency, f and the period of the oscillation, T Switch closes at 1-0. Initial charge Qo b. For the above LC circuit determine the initial charge on the capacitor, Qa, and the maximum current Imax in the circuit. c Calculate the maximum energy stored in the capacitor and the maximum energy stored in the magnetic field of the inductor.Explanation / Answer
(a)
angular frequency w = 1/sqrt(LC)
w = 1/sqrt(25*10^-3*6*10^-6)
w = 2582 s^-1
frequency f = w/(2pi) = 2582/(2*pi) = 411 Hz
period of the oscillation T = 1/f = 0.00243 s
===============================
part(b)
Qo = C*V
Qo = 6*10^-6*12
Qo = 72*10^-6 C
Imax = V*w*C
Imax = 12*2582*6*10^-6 = 0.186 A
===============================
part(c)
maximum energy stored in capacitor Emax = (1/2)*C*v^2 = (1/2)*6*10^-6*12^2 = 0.000432 J
maximum energy stored in inductorr Emax = (1/2)*L*Imax^2 = (1/2)*25*10^-3*0.186^2 = 0.000432 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.