Other information: takeoff velocity = (4.7335i +3.686j) m/s horizontal jump dist
ID: 1787823 • Letter: O
Question
Other information:
takeoff velocity = (4.7335i +3.686j) m/s
horizontal jump distance = 3.5607 m
at rest take-off at rest F Jump phase (A): Projectile phase (B) Landing phase (C) Average Impulse due to Non-impulse due to BW 3. When landing, the same jumper decelerates her centre of mass for 0.67s from touch- down to rest (tc). Assuming the centre of mass is at the same height at touch-down and take-off, calculate her a) uniform horizontal and vertical acceleration (acx and acy b) average horizontal and vertical force applied to the ground during landing (FCk CyExplanation / Answer
COM is at same height during touch down and takeoff, hence
tc =ta =0.67s
takeof vel = 4.7335 i + 3.686 j m/s
initial horizontal vel = 0
final horiz. vel. = 4.7335 m/s
time t = 0.67 s
v = at
horizontal acceleration acx = 4.7335/0.6 = 7.889 m/s/s
ver. accel. acy = 3.686/0.6 = 6.14 m/s
b) Let be the mass of the jumper, then
Fcx = macx = 7.889 m
Fcy = macy = 6.14 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.