a Secure Ihttps//session masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemiD
ID: 1787628 • Letter: A
Question
a Secure Ihttps//session masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemiD 87742886 Exercise 9.16 Part A Through what total angle did the wheel turn betweent 0 and the time it stopped? At t-0 a grinding wheel has an angular velocity of 25.0 rad/s. It has a constant angular acceleration of 32.0 rad/s2 until a circuit breaker trips at time 1.70 s . From then on, it turns through an angle 438 rad as it coasts to a stop at constant angular acceleration 485 rad Submit My Answers Give Up Incorrect: Try Again; 5 attempts remaining Part B At what time did it stop? Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
a) Using kinematic equations
theta = theta_o+(wi*t)+(0.5*alpha*t^2)
wi = 25 rad/s
alpha = 32 rad/s^2
t = 1.7 sec
then
theta = 438+(25*1.7)+(0.5*32*1.7^2)
theta = 526.74 rad
B) after t = 1.7 sec
speed is w = wo+(alpha*t) = 25+(32*1.7) = 79.4 rad/s
theta = (w*t)+(0.5*alpha*t^2)
438 = (79.4*t)-(0.5*alpha*t^2)
and also
wf = w+(alpha*t)
0 = 79.4-(alpha*t)
alpha*t = 79.4 rad
then
438 = (79.4*t)-(0.5*alpha*t^2)
438 = (79.4*t)-(0.5*79.4*t)
t = 11 sec
so total time taken is t = 11+1.7 = 12.17 sec
C) alpha*t = 79.4
alpha*12.17 = 79.4
alpha = 6.62 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.