A white billiard ball with mass m w = 1.56 kg is moving directly to the right wi
ID: 1787582 • Letter: A
Question
A white billiard ball with mass mw = 1.56 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3.38 m/s and collides elastically with a black billiard ball with the same mass mb = 1.56 kg that is initially at rest. The two collide elastically and the white ball ends up moving at an angle above the horizontal of w = 69° and the black ball ends up moving at an angle below the horizontal of b = 21°.
1)
What is the final speed of the white ball?
m/s
2)
What is the final speed of the black ball?
m/s
3)
What is the magnitude of the final total momentum of the system?
kg-m/s
4)
What is the final total energy of the system?
INITIAL: FINAL I WExplanation / Answer
(1)
the final speed of the white ball
v1 = u1 cos theta1
=3.38 * cos 69
=1.21 m/s
(b)
the final speed of the black ball is
v2 = u1 sin theta1
= 3.38 sin 69
=3.15 m/s
(c)
Total momnetum is conserved
P = mw uw = 1.56 ( 3.38) = 5.2728 kg m/s
(c)
Ew = 1/2* mw uw^2 = 1/2 * ( 1.56 ( 3.38)^2 = 8.91 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.