A wheel with a rotational inertia of 5.0 kg m 2 isrotating in a horizontal plane
ID: 1680823 • Letter: A
Question
A wheel with a rotational inertia of 5.0 kg m2 isrotating in a horizontal plane at 600 rev/min. A rim brake exerts atorque of 500 Nm on the inside rim of the wheel. Find the initialangular velocity in units of rad/s and the number of revolutionsthe wheel rotates through before it comes to rest.Explanation / Answer
Given that angular velocity = 600 rev /min = 600 * 2 rad / 60 s = 62.8 rad / s We know that = I ==> = / I = 500 / 5 = 100 rad / s2 Mow using relation = (2 -o2) / 2 = (0 - 3943.8) / 2 * (-100) = 19.72 rad = 19.72 / 2 = 3.14 rev
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.